Budowanie zdrowych relacji

Ustanie związku małżeńskiego – jak poradzić sobie z rozwodem 

Rozwód to skomplikowany i nieprzyjemny proces. Ważne jest, aby znać właściwe kroki, aby ułatwić sobie życie w tym trudnym czasie. Dodatkowo, w tej sytuacji nie pomaga polskie prawo, przez które procedura rozwodowa jest trudna. Według polskiego prawa małżeństwo ma być trwałe, a jego rozwiązanie utrudnione. Przeczytaj więc jak poradzić sobie z rozwodem.

Zwróć się o pomoc do prawnika

Jeśli jesteś w trakcie rozwodu i potrzebujesz prawnika, nie wahaj się z nim skontaktować. Godna polecenia kancelaria adwokacka Bielsko-Biała pomoże ci zrozumieć prawo i twoją sytuację, a także doradzi, jakie kroki najlepiej podjąć, aby sprawa zakończyła się pozytywnie. Może to pomóc zaoszczędzić Ci dużo czasu i pieniędzy, zwłaszcza, gdy przyjdzie czas na kwestię alimentów, podział majątku czy opieki nad dziećmi.

Prawnik będzie mógł Ci pomóc na kilka sposobów:

  • Wyjaśni ci prawo, w tym proces prawny oraz twoje prawa i obowiązki,
  • Pomoże Ci zrozumieć Twoje finanse, aby móc przygotować porozumienie finansowe między stronami.

Dobry adwokat rozwodowy zapewni Ci również wsparcie emocjonalne w tym trudnym czasie, pomagając zachować spokój, jednocześnie będąc wystarczająco wrażliwym i profesjonalnym. 

Zrozum swoją sytuację finansową

Kolejnym krokiem do radzenia sobie z rozwodem jest zrozumienie swoich finansów. Musisz wiedzieć, na jakim poziomie znajdujesz się finansowo, jakie masz aktywa i pasywa oraz jak wpłyną na koniec Twojego małżeństwa. Majątek wspólny obejmuje jedynie aktywa. Pasywa nie wchodzą natomiast do majątku wspólnego zarówno w przypadku majątku wspólnego małżonków jak i po ustaniu wspólności majątkowej.

  • Aktywa: Jakie są tylko Twoje aktywa? Mogą to być środki pieniężne na koncie bankowym, akcje lub obligacje (lub inne inwestycje), nieruchomości, które nie zostaną sprzedane przez jednego z małżonków, ale będą przechowywane przez oboje małżonków w ramach umowy o ugodzie małżeńskiej (jeśli dotyczy) itp. .
  • Pasywa: Jakie masz długi? Ile są warte? Czy istnieją jakieś pożyczki zaciągnięte na poczet tych zobowiązań przed zawarciem małżeństwa?

Zastanów się nad doradcą/trenerem rozwodowym

Jeśli przechodzisz rozwód, samodzielne poruszanie się po systemie prawnym może być trudne. Trener rozwodowy może pomóc ci znaleźć jasność i spokój w twojej sytuacji, zapewniając wskazówki dotyczące wszystkich aspektów procesu, od planowania finansowego po ustalenia dotyczące opieki.

Dobry trener rozwodowy będzie miał doświadczenie w pracy z klientami, którzy przechodzą przez sytuacje podobne do Twojej (lub nawet gorsze). Będą wiedzieć, jak najlepiej poprowadzić Cię przez każdy etap tego trudnego czasu.

Oprócz udzielania porad, jak najlepiej podejść do adwokata lub innych specjalistów zaangażowanych w rozwód (takich jak opieka nad dzieckiem), mogą również świadczyć dodatkowe usługi, takie jak same sesje mediacyjne, aby obie strony czuły się wystarczająco pewnie co do swojej wiedzy prawnej przed dokonywaniem kolejnych kroków ścieżki prowadzącej do zakończenia małżeństwa.

Rozważ z partnerem mediację pozasądową

Mediacja to proces, który pozwala dwóm osobom, które przechodzą rozwód, spróbować rozwiązać swoją sprawę bez konieczności zwracania się do sądu. Działa poprzez tworzenie porozumienia między obiema stronami, często nazywanego ugodą lub ugodą mediacyjną, a także mediatorami, którzy pomogą im osiągnąć to porozumienie. W niektórych przypadkach możesz mieć również możliwość rozpatrzenia swojej sprawy w sądzie, jeśli mediacja nie przyniesie Ci rezultatów (lub jeśli zdecydujesz się nie uczestniczyć).

Zalety mediacji:

  • Nie musisz zatrudniać prawników ani przechodzić stresu związanego z prowadzeniem postępowania sądowego; zamiast tego pozostaje tylko to, co obie strony uzgodniły podczas mediacji,
  • Argumentem przemawiającym za mediacją pozasądową jest także czas jej trwania – Mediacja pozasądowa wraz z czynnościami ją przygotowującymi aż do momentu zatwierdzenia ugody przez Sąd trwa około 6 tygodni.

Pomoc psychologa przy rozwodzie

Psycholog ma wiele różnych umiejętności, z których może korzystać podczas pracy z parami, które przechodzą przez postępowanie rozwodowe: potrafi identyfikować wzorce zachowań, przewidywać przyszłe wydarzenia na podstawie przeszłych doświadczeń, a nawet udzielać konkretnych porad, jak najlepiej postępować w pewnych sytuacjach, które mogą wystąpić w tym okresie. W przypadku rozwodu bardzo ważne jest, aby mieć kogoś, kto pomoże Ci w podejmowaniu decyzji i zapewni wsparcie. Psycholog pomoże ci zrozumieć, w jaki sposób twoje emocje wpływają na twoje potrzeby jako osoby i jakie wybory najlepiej pomogą ci iść naprzód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.