Budowanie zdrowych relacji

Makrama – co to za technika?

Makrama to technika wiązania sznurków. Pochodzi z Arabii i Afryki Północnej. W ostatnich latach technika ta stała się bardzo popularna. Bardzo  często stanowi dekorację w stylach boho i rustykalnych. Jak wykorzystać można makramę?

Na czym to polega?

Makrama to technika, która polega na wiązaniu sznurków w określony sposób. Dzięki temu powstaje określony wzór lub motyw. Sznurki wiąże się się rękoma. Niektóre wzory wymagają użycia gałęzi lub deski na której makrama zawiśnie.

Technika ta polega na tworzeniu projektów, które zawisnąć mogą na ścianie, oknie czy drzwiach. W ostatnim czasie to bardzo popularne ozdoby, które wykorzystywane m.in do dekoracji sal weselnych.

Historia makramy

Makrama to technika, która wywodzi się ze starożytności. Początkowo stosowano ją do tworzenia funkcjonalnych przedmiotów takich jak sieci rybackie czy torby. Z biegiem lat makrama stała się ozdobą. Zaczęto tworzyć wzory, które stały się dekoracją domów i mieszkań.

Obecnie makrama jest bardzo popularną techniką rękodzielniczą, która ma wielu zwolenników i miłośników. 

Jak zacząć?

Aby zacząć tworzyć makramę, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie półprodukty. Niezbędne będą Ci sznurki, nożyczki i patyki. Dodatkowo zaopatrzyć możesz się również w koraliki drewniane i klej. 

Do wyboru masz różne rodzaje sznurków. Są to na przykład sznurki bawełniane bez rdzenia i sznurki bawełniane z rdzeniem, sznurki poliestrowe czy sznurki skręcane. Każdy rodzaj sznurka dostępny jest w różnych kolorach oraz rozmiarach. Najpopularniejszym rozmiarem są sznurki 3mm i 5mm. 

Tutoriale

Aby nauczyć się podstawowych splotów, skorzystać możesz z darmowych materiałów dostępnych w Internecie. Na platformie YouTube znajdziesz wiele tutoriali, w których krok po kroku wytłumaczone zostały kolejne sploty.

Możesz znaleźć tutorial na:

  • torebkę,
  • plecak,
  • podkładki pod talerze czy kubki
  • ozdoby na ścianę
  • zazdroski
  • i inne

Podstawowe węzły

Wyróżnić można 3 podstawowe węzły. Są to węzeł płaski, węzeł półpłaski i węzeł supełkowy. Węzeł płaski jest najprostszy, służy on do tworzenia linii prostej. Węzeł półpłaski i węzeł supełkowy pozwalają na tworzenie frędzli i innych ozdób. 

Dodatkowo poznaj wiele innych węzłów. To zdecydowanie ułatwi Twoją pracę i pozwali Ci  tworzyć jeszcze piękniejsze projekty. 

Wykorzystanie makramy

Makramę wykorzystać możesz do ozdoby domu czy mieszkania, przyozdobienia sali weselnej lub ozdobienia ogrodu. Jednym ze sposobów na wykorzystanie makramy jest stworzenie wiszących ogrodów i wieszaków do roślin. Wykonać możesz również dekorację ścienne czy okienne.

Makrama pozwala również na tworzenie biżuterii dla kobiet. Dodatkowo dzięki tej technice wykonać możesz akcesoria do domu takie jak koszyczki czy wypleść oryginalne torby i plecaki.

Moda

Makrama stała się wyjątkowo popularna w ostatnich latach. Technika ta króluje jako ozdoby w mieszkaniach w stylu boho czy rustykalnych. Bardzo często makramę spotkać można na salach weselnych np. przy ściankach do zdjęć czy ozdobą na ścianie za Parą Młodą. 

Modne są również torby wykonane techniką makramy. Torbę taką zakupić możesz od rękodzielnika lub możesz spróbować wykonać ją samodzielnie. W internecie znajdziesz schemat takiej torby. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiedni sznurek w ulubionym kolorze i morze cierpliwości… I do dzieła! A po skończonej pracy będziesz miała ogromną satysfakcję z własnego niepowtarzalnego projektu. Biżuteria wykonana techniką makramy pozwoli Ci wyróżnić się na tle innych kobiet. Podkreśli Twoją stylizację i Twój charakter.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.